|  | 

Hobby i Rozrywka

Pearl Jam

Pearl Jam – zespół muzyczny, który powstał w 1990 roku w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Grupa jest jednym z bardziej znanych i jednym z nielicznych zespołów grungeowych grających do dziś.

Wszystko zaczęło się od tego, że wiosną 1984 roku w Seattle powstała punkowa grupa Green River. Utworzyli ją Jeff Ament, późniejsi członkowie Mudhoney: Mark Arm i Steve Turner, potem dołączył do nich Stone Gossard. Grupa grała jako support pukowych legend lat 80-tych, takich jak Dead Kennedys, Sonic Youth, Butthole Surfers czy Janes Addiction. W październiku 1987 Green River rozwiązała swoją działalność wskutek odmiennego podejścia do dalszego kierunku rozwoju. Podczas wspólnego jammowania Gossarda i Amenta z wokalistą Andrew Woodem w grudniu 1987 roku powstał projekt Mother Love Bone. Niestety działalność grupy nie trwała zbyt długo Pearl Jam- tuż przed wydaniem pierwszej płyty zatytułowanej Apple, a dokładnie 19 marca 1990 roku Wood umarł wskutek przedawkowania heroiny. Płyta ostatecznie ukazała się latem. Po zakończeniu działalności Mother Love Bone, Ament i Gossard spotkali gitarzystę Mikea McCreadyego i zaczęli wspólne granie. Nagrane z pomocą Matta Camerona (perkusisty Soundgarden) demo zwierające trzy piosenki, wpadło w ręce ówczesnego surfera Eddiego Veddera z San Diego (za sprawą Jacka Ironsa, pierwszego perkusisty Red Hot Chili Peppers). Eddie dopisał do tych utworów teksty (Footsteps, Once i Alive), nagrał swój wokal i odesłał z powrotem do Seattle. We wrześniu 1990 roku skład przyszłego Pearl Jam wyglądał następująco: Dave Krusen – perkusja, Stone Gossard i Mike McCready – gitary, Jeff Ament – bas i Ed Vedder – wokal.
Muzyka Pearl Jam odznacza sie agresywnym i brudnym gitarowym brzmieniem. Eddie Vedder – wokalista zespołu czaruje publiczność swoim niepowtarzalnym głosem. Najbardziej znane piosenk: Alive, Jeremy, Last Kiss, Black, Oceans, Do The Evolution, . Do tej pory ukazały się następujące albumy Pearl Jam: Ten, Vs, Vitalogy, No Code, Yield, Binaural, Riot Act, Pearl Jam. Ostatnim studyjnym dziełem zespołu jest płyta zatytułowana po prostu Pearl Jam wydana w 2006 roku. Po premierze ostatniego albumu zespół wyruszył w długą trasę koncertową obejmującą Australię, Amerykę Północną oraz Europę. W roku 2007 Pearl Jam wznowi tournee występując kilkakrotnie na Starym Kontynencie. 13 czerwca 2007 zespół zagra koncert na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jako support zagra grupa Linkin Park.

Najstarsze wpisy tematyczne on-line:

pearl-jam

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Wybór mebli oraz przeróżne inne rozwiązania pomocne w meblowaniu garderoby

    Wybór mebli oraz przeróżne inne rozwiązania pomocne w meblowaniu garderoby

    Jak urządzić garderobę? Wbrew pozorom, garderoba wcale nie musi być wielka, by móc swobodnie magazynować tam stroje i zachować właściwy ład. Jednakowo dobrze możemy na nią poświęcić wnękę w ścianie w innym pomieszczeniu. W takim wypadku świetnie nadadzą się drzwi przesuwne, żeby oddzielić garderobę od pokoju. Jak urządzić wnętrze garderoby? Wnętrze garderoby zależy głównie od

  • Soul Reaver 2

    Soul Reaver 2

    Soul Reaver 2 Witajcie w programie Wieczór z wampirem! Dziś naszym gościem specjalnym będzie nikt inny, jak… wampir. Prawdziwy, z kłów i kości! Poznajcie Raziela (jeżeli jeszcze go nie znacie z Soul Reaver albo ze szwów na gardle). Godzina późna, goście niecierpliwie czekają na naszą gwiazdę… Wtem światła gasną. Pośród ciemności daje się zauważyć tylko