|  | 

Modny dom

Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Każdy kto ma dzieci wie jak trudno jest urządzić pokój dziecięcy spełniający oczekiwania zarówno dziecka jak i rodziców. Dorosłym zależy najczęściej na tym, by we wnętrzu panował porządek, wszystkie przedmioty miały swoje miejsce. Dzieci chcą natomiast jak najmniej czasu poświęcać na przykre obowiązki, mieć wszystkie zabawki pod ręką i widok na ulubione rzeczy.

Wbrew pozorom można pogodzić interesy wszystkich. Przystępując do urządzania pokoju dziecięcego trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym jakie funkcje ma on pełnić – czy będzie to jedynie sypialnia, czy również miejsce do zabawy i nauki? Najczęściej pokój musi połączyć wszystkie te funkcje, co powoduje, że z dużą starannością należy rozmieścić poszczególne meble na ograniczonej przestrzeni. Najważniejszymi meblami są oczywiście łóżko, biurko, szafa na ubrania i półki / szafki na zabawki.

Większość dzieci ma niewielkie pokoje, więc warto kupując do nich meble wybierać modele nieduże, o lekkiej konstrukcji, które nie będą przytłaczać wnętrza. Trzeba również wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Może mamy w domu wielkiego zbieracza zabawek z kinder niespodzianek, które warto wyeksponować? A może nasza pociecha to mol książkowy i potrzebne są liczne półki na biblioteczkę?

Kolory mebli i ścian warto skonsultować z przyszłymi mieszkańcami pokoju. Jednak najlepiej sprawdzają się pastelowe kolory z mocnymi akcentami, które łatwiej zmienić wraz ze zmianą upodobań dziecka. Może fragment ściany przeznaczyć na fototapetę lub naklejki z ulubionymi bohaterami dziecka? A może pewną powierzchnie pokryć farbą blackboard, po której dziecko może malować do woli?

Jeżeli powierzchnia pokoju na to pozwala, warto wydzielić podstrefy w pomieszczeniu, które w sposób umowny będą wyznaczały miejsce do nauki, odpoczynku i zabawy. Można to osiągnąć używając innych odcieni farb na ścianach, kolorami dywaników, czy meblami, a także oświetleniem. Właśnie oświetlenie w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne. Dziecko musi mieć dobrze doświetlone zarówno światłem dziennym jak i sztucznym miejsce do nauki jak i pozostałe strefy – chyba nikt nie chce by przez złe oświetlenie dziecko popsuło sobie wzrok.

Większy problem pojawia się, gdy pokój dzieli rodzeństwo. Warto wydzielić każdemu dziecku choćby niewielki kącik, który będzie należał tylko do niego. W takim miejscu można wyeksponować ulubione zabawki, zdjęcia czy kolory.

Bez względu na rozmiary pokoju dziecięcego warto puścić wodze fantazji przy jego urządzaniu, bo pokój urządzony zgodnie z marzeniami dziecka będzie jego wymarzonym królestwem, a przy odrobinie sprytu zadowoli również rodziców…

Najstarsze wpisy tematyczne on-line:

pokoj-dzieciecy

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Krzesło, dzięki któremu pokochasz pracę przy komputerze

    Krzesło, dzięki któremu pokochasz pracę przy komputerze

    Gdy przez wiele godzin dziennie pracujesz przed komputerem, pewnie nie raz odczuwasz ból pleców, dyskomfort w kręgach szyjnych i przyjmujesz nieprawidłową postawę ciała. Twoje krzesło pozostawia wiele do życzenia i nie ma nic wspólnego z ergonomią? Sprawdź najnowsze propozycje, które sprawią, że praca biurowa na nowo nabierze smaku. Krzesło do biurka musi być wygodne, dopasowane,

  • Idealne łóżko do sypialni

    Idealne łóżko do sypialni

    Tworzenie idealnej sypialni warto zacząć od wyboru łóżka. Chociaż na rynku jest wiele ciekawych propozycji, to jednak trudno znaleźć tę jedyną i wyjątkową. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, że należy sprecyzować najpierw, jaka wielkość i kształt łóżka nas interesują. Najmniejsze dostępne wymiary to 140×200, później mamy standardowe, wygodne łóżko w rozmiarze 160×200, a